O zvířatech a lidech

Projekt O ZVíŘATECH A LIDECH z cyklu FILM A ŠKOLA seznamuje zájemce různého věku s proměňujícím se vztahem lidí ke zvířatům v různém čase, zemích, náboženství i kulturách z pohledu autorů různých profesí prostřednictvím unikátního česko-anglického ilustrovaného sborníku textů „O zvířatech a lidech očima 20 autorů různých profesí“ významných českých i zahraničních pisatelů. Jejich myšlenky představí obyvatelům Vašeho kraje nápaditou formou málo známou historii proměňujících se vztahů mezi přírodou a kulturou, životním prostředí a lidskou civilizací.

Projekt slouží nejen k inspirujícímu poznávání naší i evropské přírody žákům základních a středních škol i jejich rodičů, stejně jako jejich učitelům, k dalšímu prohlubování spolupráce jednotlivců se školami a místními samosprávami na území kraje.

Jeho cílem je také posílit zájem obyvatel kraje o přírodu kolem sebe pomocí rozvíjení témat ze sborníku o regionálně významné motivy zaznamenáním vlastních příběhů - rozvíjejících téma “o zvířatech a lidech” z mého pohledu, mé rodiny, mé komunity, mého regionu - a zapojující tak veřejnost do místní péče o přírodu, propagující přírodní dědictví regionu a podporující spolupráci s institucemi ze sousedních krajů. Tato aktivita, realizovaná ve spolupráci s místními vzdělávacími a kulturními organizacemi, přispěje nenásilnou formou prohloubit samostatné analytické myšlení v globálních i místních souvislostech a zapojit se do projektu na národní úrovni (learning by doing).

Autoři (nad 15 let) nejlépe hodnoceného příspěvku O ZVíŘATECH A LIDECH OČIMA OBYVATEL MÉHO KRAJE získají zdarma voucher na přírodovědně-naučný zájezd s výukou potápění „Po stopách nejohroženějšího savce Evropy tuleně středomořského“ na katamaránu Valhalla po Středozemním moři. Druhou cenu pro žáky (do 15 let) tvoří speciálně vybavené trekingové kolo a řada dalších hodnotných cen (knihy, filmy na DVD, trička s tuleni).

Více › pro filmové kluby

O ZVIRATECH A LIDECH: Mir s tuleni

Vazeni pratele,

dovolujeme si Vasemu FILMOVEMU KLUBU nabidnout projekt z cyklu O ZVIRATECH A LIDECH - FILM A SKOLA, akreditovany MSMT CR c.j. 25688/2008-25-551, ktery se sklada z projekce dokumentarniho filmu MIR S TULENI, pojednavajicim o promenujicim se vztahu cloveka a prirody na prikladu osudu nejohrozenejsiho savce Evropy, tulene stredomorskeho. MIR S TULENI je distribuovany spolecnosti BONTON FILM, ktera nabizi pro skoly 50% slevu ze vstupneho oproti beznym cenam.

"Velkym pozitivem Miru s tuleni, kterym se odlisuje od desitek aktivistickych dokumentu na tema ochrany prirody, je vedomi souvislosti a jejich vedome domysleni." [V. Klusakova, Literarni noviny / 14.02.2008].

Soucasti projektu je moznost zajisteni projekce pro SKOLU ve Vasem regionu, vc. LEKTORSKEHO UVODU a poskytnuti METODICKEHO LISTU pro diskusi ucitele se studenty i STUDIJNI BROZURKY. Kazda skola, ktera vase kino navstivi s vice nez 200 studenty (projekce se scitaji), ziska ZDARMA unikatni cesko-anglicky sbornik O ZVIRATECH A LIDECH pohledem 20 autoru ruznych profesi, a zaroven bude automaticky zarazena do slosovani o prirodovedne-naucny zajezd "Po stopach tulene stredomorskeho" na katamaranu Valhalla po Stredozemnim mori pro 2 osoby.

"Moora a DiCapria porazi Novakuv tulen." [nazev clanku M. Spacilove, MF Dnes / 30.10.2007]

Film MIR S TULENI byl doporucen AGENTUROU PRO OCHRANY A PRIRODY CR pro vyuku prirodovednych i spolecenskych predmetu na II. stupni ZS a SS. Vzhledem k tomu, ze je v cesko-italsko-anglickem zvukovem zneni s ceskymi podtitulky, je take vhodny jako doplnek pro vyuku cizich jazyku a zemepisu (Stredomori a Jizni Afrika). Zaroven je film dostupny ve verzi pro specialni skoly (hluchoneme).

„Film na modelových příkladech citlivě prezentuje širokou škálu údajů, názorů a stanovisek, týkajících se vztahu k živým tvorům. Oceňuji zejména skutečnost, že tak činí bez školometského zdvíhání prstů a mravokárných mravokárných pouček. Místo toho autoři používají kombinaci „tvrdých“ údajů a emocionálního úhlu pohledu." [Jan Plesník, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 31. 1. 2008].

V priloze Vam zasilame prihlasku do projektu se SEZNAMEN 10 VYHOD, ktere kazde skole ucast na projekci ve Vasem kine prinese.

Objednat si projekci filmu, jakoz i zucastnit se skoleni lektoru, poradaneho akreditovanym pracovistem MSMT CR, se muzete od 24. SRPNA 2009 prostrednictvim on-line OBJEDNAVKOVEHO FORMULARE na www.filmaskola.12opic.cz

na spolupraci se tesi,
Jitka Maxova, tel.775981212